Sup Turke Me Thjerrëza

Nje nga supat e preferuara sidomos gjat kohes se Ramazanit per syfyr e shoqeruar me buk te zez (mbase thjerrzat na mbajn gjat koh te ngopur!)

Perbersit per 4 persona:
-250 gr thjerrëza te kuqe (“mercimek”)
-1 patate mesatare
-1 karrot mesatare
-1 domate
-1 qep
-2 thelpinj hudhrash
-1 l ose 1 1/2 leng perimesh ose uje
-1 lug e madhe salc domatesh
-vaj ulliri
-krip
-piper
-kush do edhe qimnon (cumin)

Thjerrezat i lani mir ne uj.Pataten dhe karrotat i qeroni dhe prisni ne copa te vogla.
Qepen e grieni imet dhe thelpinjat e hudhres i fergoni ne nje ftere ne vaj ulliri.
Shtoni edhe domaten e prer ne copa(lekuren duhet tja hekni) dhe fergoni edhe pak.
Pastaj shtoni salcen e domateve,perzieni.Shtoni edhe karrotat dhe pataten,perzieni dhe shtoni edhe thjerrezat dhe lengun e perimeve ose uj.
E leni te ziej ne zjarr mesatar 25-40 min!E provoni kur tjen zbutur thjerrza. E puroni me mikser per bluarje dhe i shtoni krip,piper kush do edhe qimnon!

Mund ti shtohet edhe pak buter te shkrir sepri para servimit!
Si dhe kush do i shton leng limoni!

/gatuajdheshijo.com

Pregaditja me video: https://www.youtube.com/watch?v=hIgUEFW1eC8[/font][/size]