punjene_paprike6-780x439

Speca të pjekur e të mbushur: Drekë e shkëlqyeshme nga furra!

Këtë ushqim mund ta shërbeni madje edhe në rastet solemne

Përbërësit:

– 4 speca të kuq;
– 200 g djathë;
– 200 g kaçkavall të grirë në rende;
– 300 g proshutë të tymosur (sipas dëshirës bën edhe mish);
– 3 vezë;
– 2 – 3 lugë ajkë
– kripë
– vaj ulliri
– majdanoz të freskët

 

Përgatitja:

Specat pastroni dhe pritni për së gjati, menjëherë aktivizoni furrën që të nxehet.

Tundni vezët, shtoni djathin dhe ajkën dhe bashkoni.

Qitni kripë sipas shijes dhe shtoni proshutën apo mishin, sipas zgjedhjes suaj edhe majdanoz të freskët.

Me këtë shtesë mbushni specat dhe radhisni në enë për pjekje të bërë me vaj.

Enën mbuloni me folie dhe piqni në 200 gradë, pastaj hiqni folien, qitni sipër kaçkavallin dhe piqni në furrë edhe 10 minuta.

Ju bëftë mirë, – transmeton Telegrafi.

Shopping Basket
IOS
ANDROID
DONACION
DËRGO MESAZH