Si ta pastroni organizmin nga helmet?

Nëse ndjeni dhimbje koke, plogështi apo lodhje, depresion, alergji, fryrje apo tretje jo të mirë, atëherë kjo do të thotë se keni nevojë ta pastroni organizmin tuaj. Para se ta filloni pastrimin e organizmit nga helmet, do të ishte mirë që një ditë të vetme të konsumoni vetëm ujë dhe çaj të bimëve.

Pastrimi i organizmit është një proces, kur duhet konsumuar vetëm ushqim të përgatitur, pemë dhe perime të papërpunuara, lëngje të shtrydhura nga perimet e freskëta, ndërsa që krejt ushqimin duhet ta “fërgoni” në ujë. Provoni ta shmangni kripën, piperin dhe erëzat tjera të forta.

Gjatë pastrimit të organizmit nga helmet nevojitet të konsumoni tri litra lëngje dhe atë nëpërmjet ujit, çajit, lëngjeve dhe supës. Në mënyrë që pastrimi i organizmit të jetë sa më efikas, eliminoni të gjitha helmet nga vetja – alkoolin, cigaret, kafenë, sheqernat e rafinuara, yndyrat e ngopura. Me rëndësi është që gjatë pastrimit të organizmit nga helmet t’i hiqni qafe të gjitha gjërat që shkaktojnë stres, sepse stresi nxit sekretimin e shumë hormoneve që ndikojnë negativisht në organizëm. Meditimi dhe joga janë mënyrë efikase që për një kohë të shkurtër ta hiqni qafe stresin./zeri