Rtv Pendimi

Si mund ta kuptoni se jeni prekur nga diabeti

Një numër i madh i njerëzve, madje më shumë se 60%, të cilët vuajnë nga diabeti, nuk e dinë këtë. Diabeti shpesh quhet vrasës i heshtur sepse simptomat e diabetit vështirë vërehen dhe shumë lehtë merren për diçka tjetër. Diabeti zakonisht diagnostikohet me anë të hulumtimeve dhe analizave që nuk lidhen me vetë diabetin.

Urinimi i shpeshtuar dhe etja e tepruar
NĂ«se urinoni shpesh, sidomos gjatĂ« natĂ«s, ndoshta vuani nga diabeti. Veshkat pĂ«rpiqen shumĂ« ta largojnĂ« glukozĂ«n e tepĂ«rt nga gjaku, gjĂ« qĂ« shkakton nevojĂ« pĂ«r tĂ« urinuar. Etja e tepĂ«rt ndodh pĂ«r shkak se trupi ka nevojĂ« pĂ«r t’i rikthyer lĂ«ngjet e humbura. KĂ«to simptoma janĂ« disa nga treguesit e diabetit.

Humbja e peshës
Nivelet shumë të larta të sheqerit në gjak mund të shkaktojnë humbje drastike të peshës, 5-10 kg në një periudhë prej 2-3 muaj. Por, kjo nuk është humbje e shëndetshme e peshës.
Insulina nuk mund ta shpĂ«rbĂ«jĂ« glukozĂ«n dhe trupi mendon se Ă«shtĂ« i uritur dhe fillon t’i tretĂ« proteinat si njĂ« zĂ«vendĂ«sim pĂ«r energjinĂ«. Veshkat gjithashtu punojnĂ« me njĂ« ritĂ«m mĂ« tĂ« shpejtĂ« pĂ«r eliminimin e sheqerit tĂ« tepĂ«rt, gjĂ« qĂ« çon nĂ« rritjen e konsumit tĂ« kalorive dhe e rrit rrezikun e dĂ«mtimit tĂ« veshkave.

‘Uria
Uria e tepĂ«rt Ă«shtĂ« njĂ« tjetĂ«r simptomĂ« e diabetit qĂ« mund tĂ« ndodhĂ« pĂ«r shkak tĂ« ndryshimeve tĂ« papritura nĂ« nivelin e sheqerit nĂ« gjak. Kur niveli i sheqerit nĂ« gjak rritet, trupi mendon se Ă«shtĂ« i uritur dhe kĂ«rkon burime tĂ« glukozĂ«s, e cila do t’i furnizojĂ« qelizat dhe do ta mundĂ«sojĂ« punĂ«n e tyre.

Problemet me lëkurë
Të kruarit e lëkurës mund të jetë rezultat i lëkurës së thatë apo qarkullimit të dobët, ndërsa të dy gjendjet janë shenja paralajmëruese të diabetit.
Nëse keni probleme me lëkurë të thatë e cila luspohet, keni njolla të errëta apo lëkura vazhdimisht kruhet, gjithsesi konsultohuni me ndonjë mjek.

Shërim shumë i ngadaltë i plagëve
Infeksionet, gërvishtjet dhe të mavijosurat që shërohen ngadalë janë gjithashtu një simptomë klasike e diabetit.
Kjo ndodh për shkak se enët e gjakut janë të dëmtuara për shkak të niveleve të tepërta të glukozës. Gjaku në këtë rast qarkullon më vështirë dhe më ngadalë vjen deri tek organet e caktuara.

Infeksionet kërpudhore
Diabeti e nxit punën e tepërt të sistemit të imunitetit i cili fillon ta shkatërrojë veten. Imuniteti pastaj dobësohet dukshëm.
Për këtë arsye, rritet dukshëm rreziku i formave të ndryshme të infeksioneve, përfshirë infeksioni fungal.

Lodhja dhe ankthi
Kur një person ka nivele të larta të sheqerit në gjak, në varësi të asaj se sa kohë është i ngritur niveli i sheqerit, mund të ndiejë lodhje kronike.
Lodhja do t’ju bĂ«jĂ« gjithashtu tĂ« shqetĂ«suar. Ndryshimet e papritura nĂ« nivelin e sheqerit nĂ« gjak mund tĂ« shkaktojnĂ« luhatje tĂ« humorit. /Telegrafi/

TĂ‹ NGJAJSHME

IOS
ANDROID
DONACION
DĂ‹RGO MESAZH