Shpageta me mishe dhe salce te bardhe

Per 4 persona
 
NEVOITEN:
 
500 gr shpageta
500 gr mishe i bluar (mishe i kuqe)
1 qepe e grire
gjysme luge yndyre bimesh 
krip sipase deshires 
salce e bardhe
2 vez
100 gr djathe parmezan
1 luge e mesme kanelle
 
PERGATITJA:
 
Ne fillim pergatitm salcen e bardhe, ne nje ene shkrijme yndyre dhe shtojme mielle 4-5 luge  dhe  e fergojme pake, pastaje
i hedhim qumshte dhe e perziejme shpejte qe te mose mbetet me gogla duke vluar e perziejme vazhdimishte pasi qe trashet 
e shtojme djathin, pasi te shkrihet djathi  e heqim nga zjarri,ndersa pasi te ftoht pake i hedhim dy vez te rrahura e perziejme
miredhe e leme menjeane.
 
Ndersa ne nje ene fergojme qepen pastaj e shtojme mishin, kanellen dhe krip e fergojme mishin deri te marre ngjyre kafe
pastaje e shtojme nje gote uje dhe e ziejeme derisa te shterrohet uji. Ne kete qaste mundeni ta nxejme furren ne 180*C.
Ndersa shpagatat i pergatisim duke i ziere dhe i kullojme. Ndersa na duhet  nje tepsi te thelle qe mund te jete edhe nga 
qelqi, pasi te kullojme shpagetet i vendosim ne tepsi, vetem gjysmen dhe e shtojme te gjithe mishin dhe prape shtojme 
pjesen tjeter te shpagetave ndersa ne funde e hedhim salcen siper qe te mbulojme te gjithe shpagetat,e fusim ne furre 
derisa te marre ngjyre salca dhe e largojme nga furra.
Munde ta servoni ju befte mire.
 
 
 
Feta nga Londra