Shendetlije

Perberesit jane:
6 vez
2 vazo mjalt ( 800 gr)
1 gote uji sheqer
gjysem kile arra
1 filxhan caji gjalp te shkrir
1 luge gjelle me sod por jo plot
7 gota uji miell

Sherbeti:
1.5 kg uj
1 kg sheqer
2 fleta barbaroz per arom

Pergatitja:
Ne enen ku do pergatisim embelsiren hedhim
vezet, sheqerin, arra, mjaltin.dhe gjalpin i perziejm pak ( 1 minut)
Soden e shtojm tek mielli e perziejm mir dhe miellin ja shtojm mases me lart permendur.

Ne tepsin ku do pjekim embelsiren e lyejme me gjalp ose vaj dhe vendosim masen dhe e mpjekim ne temperatur te ulet (80 grad) per 40 min dhe kur ka marr nje ngjyre (kafe) te celur bejm proven me thik nese thika del e that e ngrejm gradacionin deri sa te marri embelsira nje ngjyr me te forte se ngjyra kafe. Ju befte mire/kuzhina.al