SHBA pretendon se Rusia vendos forca shtesë në kufirin ukrainas

SHBA pretendon se Rusia vendos forca shtesë në kufirin ukrainas

SHBA akuzoi Rusinë për vendosjen e trupave shtesë në kufirin ukrainas, pavarësisht njoftimit të saj për tërheqje të pjesshme ushtarake, transmeton Anadolu Agency (AA).

Duke folur në Konferencën e Sigurisë në Munih, Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha se nuk kishte asnjë shenjë të tërheqjes së trupave ruse.

“Përkundrazi, ne shohim forca shtesë që shkojnë në kufi, duke përfshirë forcat kryesore, që do të ishin pjesë e çdo agresioni”, tha ai.

“Pra, ne duhet të jemi të informuar për këtë, duhet të jemi jashtëzakonisht vigjilentë”, shtoi ai.

Diplomati i lartë amerikan përsëriti se vendet perëndimore janë të gatshme të gjejnë një zgjidhje diplomatike, por gjithashtu të gatshme të përgjigjen me sanksione nëse Rusia fillon një sulm ushtarak ndaj Ukrainës.

“Burimi i vetëm më i madh i forcës që kemi në përballjen me këtë sfidë është solidariteti”, theksoi ai, duke shtuar: “Unë mendoj se presidenti Putin ka qenë pak i befasuar me atë solidaritet, me mënyrën se si NATO është bashkuar, Bashkimi Evropian është bashkuar”.

Moska ka mohuar në mënyrë të përsëritur çdo plan për të pushtuar Ukrainën dhe ka akuzuar vendet perëndimore për minimin e sigurisë së Rusisë përmes zgjerimit të NATO-s drejt kufijve të saj.

Rusia gjithashtu lëshoi gjithashtu një listë të kërkesave të sigurisë për Perëndimin, duke përfshirë një kthim prapa të dislokimeve të trupave nga disa shtete ish-sovjetike dhe garanci që Ukraina dhe Gjeorgjia nuk do të anëtarësohen në NATO.