Sallatë Skordhan

Përbërësit:

1 kg patate të ziera

4 – 5 thelpinj hudhër

lëngu i 1 – 2 limonëve

3 lugë gjelle uthull

1 lugë çaji kripë

1 filxhan çaji vaj

 

Përgatitja:

Qërojmë patatet e ziera dhe i ruajmë të ngrohta. Marrim hudhrën dhe kripën dhe i shtypim. Pastaj i kalojmë në mikser, i bluajmë dhe pastaj shtojmë në të limonin dhe vajin. Në qoftë se shohim që skordhani është shumë i trashë i shtojmë ujin që kemi ruajtur nga patatet e ziera. Mund të shtojmë dhe bajame të pastruara dhe të grira.