Sallatë pule

 • 30 gram bishtaja, të copëtuara
 • 170 gram gjoks pule pa eshtra dhe lëkurë
 • 1 lugë sheqeri vaj ulliri
 • ¼ lugë sheqeri biber hudhre
 • 2 grushta sallatë të gjelbër
 • ½ karotë mesatare, e qëruar në copëza të holla
 • ¼ spec i kuq mesatar, pa fara dhe pa bisht
 • ¼ e gotës e mbushur me trangull
 • 1 rrepkë e prerë në feta
 • ½ gotë e mbushur me domate të kuqe apo të verdha, ose kombinim i të dyjave
 • 2 lugë buke uthull balsamike
 • 2 lugë buke mjaltë
 1. Në një tenxhere të madhe fut bishtajat në
  ujë të vëluar për 10 minuta. Thaje dhe freskoje.
 2. Lyeje pulën në të dy anët me vaj ulliri.
  Spërkate me biber hudhre. Piqe pulën në
  nxehtësi mesatare për 12 deri në 15 minuta.
  Preje në copëza.

Kjo shujtë është për një person.