Sallatë me panxhar

Përbërësit:

1 ½ kg panxhar

½ filxhan vaj

¼ filxhan uthull

kripë

 

Përgatitja:

Prisni majën e panxharit, lani rrënjët mirë dhe lërini ato të ziejnë në ujë me kripë për 30 min. Lajini majat dhe përziejini së bashku me rrënjët derisa të ziejnë edhe ato. Kullojini mirë. Vendosini në mes të pjatës që do të shërbeni.

Më pas qërojini rrënjët nga lëkura dhe pritini në forma tërthore dhe vendosini përreth pjatës. Hidhini sipër vaj dhe uthull