Role me kokos:

Përbersit:
100 gr kokos.
350 gr biskota te grira.
100 gr cokollate per gatim.
2 dl kafe e zier(nese kafe).
120 gr gjalpe.
300 gr sheqer pluhur.
1 vanilje.
100 ml qumesht.
Pergatitja:
Ne tenxhere ne zjarr e hedhim qumshtin dhe gjalpin. Pasi te shkrihet gjalpi ne tenxher shtoj vanillen dhe kokosin.
Pasi masa behet e dendur,tenxheren e heqim nga zjarri dhe e lem te ftohet.Ne tenxher tjeter ne zjarr hedhim pak uje.Siper saj vem nje ene tjeter dhe ne te e vem qokolladen te shkrihet mbi avull.
Ne nje ene te madhe e te thell i hedhim biskotat e grira,sheqerin pluher dhe kafen.Masen e njeshim me dore dhe ja shtoj qokollade e shkrir perziej deri sa te behet masa homogjene.E marrin nje flet plastmani,( tejdukshme ).
Masen me cokollate e nxjerrim nga ena e vendosim mbi flet plasmani e shtrijme me luge druri e rrafshojm,dhe marrim masen tjeter te bardh dhe e vendosim mbi kete dhe pshtjellim ne for roleje dhe vendosim ne frigoifer per ftohje selam alekum ju pershendet dina nga gjilani dhe e dergoj nje reqet te re ju beft mir