Revani ( hasude ) me niseshte, arra, rrush te thate

Perderesit per tepsi mesatare:
1 ltr qumesht ,
250 gr niseshte ,
300 gr sheqer,
150 gr gjalp ,
1 gote vaj ulliri ,

Pergatitja:
Ne tenxhere perziejme sheqrin me niseshtene, e perziejme dhe hedhim qumshtin nga pak duke e trazuar sa te treten mire , me pas e vendosim tenxheren ne zjarr duke e trazuar me luge druri sa te trashet , me pas hedhim gjalpin dhe vajin, e ulim gazin dhe e leme te zieje duke e trazuar, hedhim 150 gr arra dhe 150 gr rrush te thate, me pas masen e hedhim ne tepsi dhe e hapim shpejt me dore , duart i njomim ne qumesht, ku kemi tretur nje luge niseshte, pasi i kemi dhene forme, e lyejme me mjalte dhe e pjekim 220 grd per 45 minuta .

kuzhina.al