Byrek me spinaq dhe presh (purri).

Per kete recete na duhen:
500g spinaq, 200g pras 200g, djathe ose Filadelfia (eshte nje lloj krem djathi shume i shijshem dhe i pasur me vitamina), 3 veze, 200ml qumesht, 50g koper, nje gjysem gote vaj ulliri, dhe kripe ne qofte se djathi eshte i kripur kujdes kripen sa me pak njihet si nje armik per shendetin.

Pergatitja:
Lajme spinaqin prasin kopren dhe e grijme e vendosim ne nje kullese derisa te mos kete uje ,Ne nje tas hedhim vezet qumshin djathin ose Filadelfian,vaj eperziejme dy tre here dhe e bashkojme me spinaqin prasin dhe kopren .

Lyejme tepsine me vaj dhe shtrojme 5 pete hedhim gjysmen e mbushjes dhe shtrojme 5 pete te tjera hedhim mbushjen qe na ka ngelur dhe petet e tjera deri sa te mbarojne petet e lyejme byrekun nga siper me vaj per nje shije sa me te mire mund te lyejme byrekun me nje koker veze dhe pak vaj e qumesh nga siper

Ngrohim furen ne 200c dhe e pjekim per nje ore varet sipas fures qe kemi! Ju befte mire/kuzhina.al