Recetë Krem Pite

 

Nevojiten:

6 vezë,
13 lugë sheqer, 
13 lugë qumësht,13 lugë vaj,
15 lugë miell,
1 pecivë.

Brumin e ndan në dy pjesë e pjek ndaras.
Kremi

500 ml.qumësht me 1 margarinë dhe 300 gr.sheqer mbi zjarr derisa të vlojë dhe të tretet sheqeri. Në një litër ujë të ftohtë i qet 12 lugë nisheste, 3 pudinga vanileje dhe një sheqer vanillë. Tundet mirë i’a qet qumështin e valë e përzien derisa të trashet. Në një tepsi të thellë e qet koren e parë e lyen me krem pastaj e qet koren e dytë poashtu e lyen me krem, e len në frigorifer që të ftohet.