Receta shtëpiake e qofteve të skuqura

Përbërësit:

 

Mish 250 gr

qepë 2 kokrra

bukë 75 g. (2 feta)

vezë 1 kokërr

kripë

piper

majdanoz

miell 2 lugë gjelle

vaj 4-5 lugë

perime sipas dëshirës.

 

Përgatitja:

Qoftet përgatiten zakonisht me mish lope.

Mishi pritet në copa të vogla dhe grihet në makinë së bashku me qepën dhe hudhrat. Në masën e mishit hidhet vezë, kripë, piper i zi, majdanoz dhe bukë bajate e zbutur me qumësht ose ujë (bukë merret te 25% nga pesha e mishit). Masa përzihet mirë dhe ndahet në qofte; çdo qofteje i jepet forma e rrumbullakët ose ovale, pastaj kalohen në miell dhe skuqen në tigan me yndyrë nga të dyja anët. Duhet pasur parasysh se qofteve gjatë fërgimit nuk u duhet hedhur shumë yndyrë. Shoqërohen me patate të skuqura, pure patate, perime të tjera të ziera ose të skuqura, pilaf, makarona etj.