Recel rrushi

Perberesit:
1 kg rrush ,
700 gr sheqer ,
leng limoni ,
arom karafili .

Pergatitja:
Pastrojm rrushin e shplajm mire ,hedhim sheqerin ,1 got uj ,e vem te ziej ne zjarr te ulet ,kur te fidhoj te ziej ja heqim vazhdimisht shkumen,me pas kur fillon trashet shtojm 1 lug leng limoni dhe karafilin per arome. E leme te zieje per rreth 2 ore. Kur te jete gati e leme te ftohet dhe e vendosim ne vend te fresket ne vazo te vulosur./kuzhina.al