Qumeshtor

Perberesit:
4 veze ,
1 lt qumesht ,
3 luge gjelle me miell ,
2 luge niseshte ,
50 gr gjalp,
4 luge sheqer ,

Pergatitja:
Rrahim vezet me sheqerin ne nje tas, me pas hedhim miellin niseshten dhe pak qumesht, i perziejme mire sa te behet krem, me pas hedhim qumshtin e mbetur, i trazojme, shkrijme gjalpin ne tepsi, e hapim mire gjalpin sa te lyet tepsija, me pas hedhim pergatijen e fusim te piqet ne furr te nzeht 220 gr . Me pas e leme te ftohet dhe e servirim. Ju befte mire/kuzhina.al