Qofte shtepie dhe pilaf me perime

Per 3-4 persona.

Per qoftet duhen:
500 g mish vici i grire
2 feta buke
1 veze
1/2 gote qumesht
1 luge miell
4 thelpinj hudhre
kripe,piper e rigon

Pergatitja:
Hedhim ne nje tigan me pak vaj mishin e grire e skuqim shume pak sa te marri nje ngjyre kafe.Me pas regjim fetat e bukes me qumesht,i thermojme ne pjese te vogla,grijm imet hudhren dhe e bashkojme me buken,vezen ,mishin,miellin,kripen,rigonin e piperin.Pasi e bashkojme te gjithe masen e krijuar pergatisim qoftet ne formen qe deshirojme,i kalojme ne miell dhe i skuqim ne vaj te nxehte.

Per pilafin:
3 filxhan caji me oriz(gold)
1/2 karrote
1/2 kungulli te vogel
1/2 qepe
1 luge kafe me majdanoz te grire imet
1 koncentrat vici
kripe,piper e vaj ulliri.

Pergatitja:
Merren perimet e i grijme ne rende.Ne nje tigan hedhim vajin,pasi eshte nxehur hedhim orizin dhe perimet e grira.I kaurdisim derisa te marrin ngjyre kafe.Ne nje ene tjeter hedhim 6 filxhan caji me uje dhe koncentratin e vicit derisa te nxehet e me pas e bashkojme me orzin.Hedhim majdanozin,dhe orizi duhet te ziej ne zjarr te ngadalte. Ju befte mire/kuzhina