Qofte me kungull

Perberesit:
300 gr mish te grire ,
2 kunguj ,
1 patate ,
100 gr djath te grire ,
100 gr buke te grire ,
1 veze ,
4 thelpi hudher ,
2 luge vaj ulliri ,
1 maj luge sode ,
kripe ,erza ,majdanoz ,

Pergatitja:
Grijme ne rende kungullin dhe pataten, i hedhim ne nje ene te madhe, me pas hedhim mishin, buken dhe te gjithe perberesit e tjere, i perziejme mire, me pas i leme te marinohen per 1 ore, me pas i bejm forma sipas deshires, i skuqim ne vaj te nxehte ose i pjekim ne furre. Ju befte mire/kuzhina.al