Qofte-Kryesore-780x439

Qofte gjeldeti në petë

Përbërësit:

500 gr filetë gjeldeti 
1 vezë 
½ gotë bukë e thermuar (prezlla)
1 qepë e grirë
2 thelpinj hudhra të grira
Kumin
Majdanoz
Kripë dhe Piper të Zi
1 lugë vaj ulliri 

Përgatitja:

Filetën e gjeldetit e bluani në blinder dhe i shtoni të gjithë përbërësit e lartcekur. Përzini mirë të gjitha bashkë – lërini të pushojë minimumi gjysmë ore ose më shumë e vendosur në frigorifer.

Nxjereni nga frigoriferi gjysmë ore para se t’i piqni.

Piqni në skarë ose gëroni në tigan, nga 4-5 minuta në dy anët.

Më pas shërbeni në petë bashkë me sallatë të freskët dhe salcë tzatziki.