Pulë me petë

Përbërësit:

▪ 1 pulë (përafërsisht 1,5 kg)
▪ 250 gr. petë
▪ 100 gr. gjalpë
▪ 150 gr. qepë
▪ 1 lugë majdanoz i grirë
▪ piper i kuq
▪ kripë

Përgatitja:

Pulën e lajmë dhe e ziejnë në një sasi sa më të vogël uji, të kripur paraprakisht. Ashtu të zier, pulën e presim në copa dhe e vendosim në qendër të enës zjarrduruese.

Përreth mishit të pulës, shtojmë petat e thyera. Qepën e grijmë dhe e skuqim në gjalpë, deri sa të marrë një ngjyrë të ndritshme dhe më pas, e hedhim në ujin, në të; cilin kemi zier pulën.

Lëngun e përfituar, e derdhim. mbi petat e thyera dhe vijojmë pjekjen, për 25 minuta, në furrë të nxehur, në 175 gardë Celsius.

Para se ta shërbejmë, mbi ushqim hedhim majdanoz të grirë dhe piper të kuq./telegrafi