Pulë me perime

Përbërësit:

•1 pulë përafërsisht 1kg

•1 qep

•2 karota

•2 domate

•2 speca me ngjyra

•3 thelpinj hudhër

Pergaditja

Pulën e ziejmë 25 min. në një tenxhere. Pulën e zier e vendosim në një tepsi të lyer me vaj ulliri, krip, piper të zi dhe piper të kuq me fara.

3 thelpinj hudhër, domatet, specat, karotat dhe qepët i grijmë dhe i lyejmë me vaj ulliri, krip dhe piper dhe i vendosim në mes të tepsisë.

Pulën së bashku me zarzavatet (perimet) i fusim në furrë për 15-20 min. Në brendësi të pulës vendosim një gjysmë limoni.