Pse duhet nisur dita me një gotë uji me limon

Të gjithë mund të kenë dëgjuar të paktën një herë në jetën e tyre për efektet pozitive që sjell në organizmin tuaj konsumimi i ujit me limon.

Por, ju ende nuk jeni në dijeni të dobive të pafundme që trupi juaj përfton, nëse konsumoni këtë përzierje.

Uji me limon rrit funksionin enzimë, stimulon mëlçinë dhe largon toksinat dhe mbeturinat nga trupi. Po kështu, ndihmon në tretje duke larguar toksinat nga trupi e duke lehtësuar problemet e stomakut.

Një efekt mjaft pozitiv është edhe ai në lëkurë, raporton “Health Digezt”. Antioksidantët që gjenden në limon ndihmojnë në heqjen e puçrrave, akneve dhe problemet e tjera të lëkurës. Ai ndihmon në parandalimin e rrudhave gjithashtu.

Lufton infeksionet virale, pra uji i ngrohtë me limon është mënyra më efektive për të zvogëluar infeksionet virale dhe pastrimin e fytit.

Lëngu i limonit nxit sistemin imunitar dhe në të njëjtën kohë ndihmon në luftimin e plotë të infeksionit.

Konsumimi i kësaj përzierjeje nxit sistemin imunitar.

Vitamina C që gjendet në limon është faktor kyç që ndihmon në nxitjen e sistemit imunitar, është burim i shkëlqyer kaliumi.

Nëse konsumoni një gotë ujë më limon çdo mëngjes do të ulet aciditeti në trup.

Nuk duhet harruar se lëngu i limonit i jep trupit energji dhe ndihmon në uljen e ankthit dhe depresionit.

Vetë aroma e limonit ka një efekt qetësues në sistemin nervor. Ndihmon gjithashtu edhe  në humbje peshe.