Pogaçe të vogla me djath

artikuj

Përbërësit:

500 gr miell,

500 gr djath,

250 gr margarin,

1 e verdhe e vezës,

pak kripë,

pak sodë bikarboni ,

për lyerje një e bardhë e vezës dhe susam

Përgatitja: Të gjith përbërësit përzihen mirë dhe futen në frigorifer për 2 orë.Pas kësaj kohe  brumin e qesim në tavolinë të përmillur.E tëhollojmë petën në trashësi të gishtit dhe me gotë nxjerrim forma të rrumbullakta.Rrathët i qesim ne tepsi të shtruar me letër për pjekje.I lyejmë me të bardhën e vezës dhe i qesim susam përmbi.Piqen në temperaturë 200*C rreth 20 minuta.Kur të pjeken i nxjerrim dhe i mbulojmë me një pecetë dhe i lëmë deri 15 minuta të ftohen pastaj i servojmë.

mesazhi.com