Pite te pjekura me miell

Perbersit.
Per te dyja recetat.
1 kl mjell i zakonshem.
2 kokra veze.
100 gr kos.
Qumesht i vaket sa te mare brumi.
Kripe.
20 gr maja e thate.

Shtojme mjellin ne ene te thelle, ne mes hedhim vezet dhe kosin.
Majane e shperndaje ne te gjithe mjellin, shtojme kripen,me pas pak nga pak qumesht deri sa te behet nje brume i forte (elastik) .
Leme brumin reth dy ore te fryhet

Marim nga brumi i shenuar me siper sa ne koker veze e hapim me duar , me pas me mollzat e gishtave e shtypim nga siper ,, i lyejme mire e mire me mjell… Ne nje tave dheri te lyer me mjell i pjekim deri sa te marin ngjyren e me siperme … Shoqerohini me djathe kackavall dhe ullinj ,jane super .