Petulla kungulleshë

Përbërësit

2 kungulleshkatë mëdha
2 vezë
2 qepe te njoma
250 gr miell
djathëtë coptuar
kripëdhe piper i zi
majdanoz
pluhur për ëmbëlsira

 

 

Hapat

1

Kungulleshat i grini në rende dhe i kriposni.

2

Pas 10 minutash kullojani mirë tepricën e ujit.

3

Shtoni qepen e grirë në rende, pastaj djathin, vezët, majdanozin, miellin, pluhurin e ëmbëlsirave dhe pak piper.

4

Tërë këtë masë përzieni mirë dhe fërgojeni në tigan në vaj të nxehtë.

5

Bëni gati petullat dhe vendosni në salveta që teprica e ujit të kullohet, pastaj qitni djathin e grirë në rende.

6

Mund t’i servirni me ajkë apo jogurt.