Pete misri me presh dhe me ullinj

Perberesit:
-500 gr miell misri i verdhe
-100 gr djath i bardhe
-100gr ullinj pa berthame( i blejme ne supermarket te gatshme te prera rrathe rrathe,ose sic i keni po i heqni berthamen)
-2 veze
-2 gote kos( e perziejme me uje e hollojme qe tia hedhim siper miellit)
-kripe,pak piper.
-vaj ulliri

Pergatitja:
Ne nje tas te madh hedhim vezet i rrahim,hedhim siper kripen,i perziejme pak.me pas hedhim djathin ne copa te vogla,me pas hedhim kosin qe e kemi holluar me uje,i perziejme keto mire e mire,me pas hedhim miellin e misrit i perziejme se bashku,e shikojme qe masa mos te jete shume e trashe nese eshte e hedhim dhe pak uje,duhet ta leme pak te holluar qe mos te dale shume e trashe pitja..Pastaj pergatisim preshin,i jepni nje skuqje me vaj,pastaj mbasi eshte skuqur e hedhim ne masen ku eshte mielli i perziejme mire e mire,dhe ne fund hedhim dhe ullinjte i perzijem perseri se bashku e ne fund i hedhim ne tepsi siperi sperkasim pak vaj ulliri dhe e fusim ne furre me 200 grade celsus,dhe e shikojme me sy,Une psh e kam lene jo shume te pjekur,ja kete ngjyre sikur ka dhe ne foto….kuzhina.al