“Per Ty O Allah”

‘PER TY O ALLAH’

PER TY I MBLODHA FJALET ME TE MADHA,
POR KOT,,,MADHESHTIA JOTE NUK ARRIHET.
PER TY DHE DUART I ZGJATA DHE T’U LUTA TE M’I FALESH GABIMET,
NGROHETESIA JOTE E MADHE NE TRUPIN TIM PO SHIHET.

E DI,QE TI I BESON LOTIT DHE LUTJES SIME,
TI JU BESON EDHE PENDIMEVE TE MIA,
PER TY ALLAH E FAL EDHE JETEN,

POR PRAP,,,LARTESINE TENDE SE ARRIJA.

DUA TI SHOH SYTE E TU QE DREJTOHEN DREJT FUKARASE,
TI SHOH TEK GEZOHEN ME BUKE NE SOFER,
DUA TA SHOH DOREN TENDE MBI KOKEN E JETIMIT,
T’I MBASH PRANE VELLA E MOTER.

MOS LEJO QE LAKMIA TE NA I BLLOKOJE ZEMRAT,
MOS LEJO TE ME SUNDOJE DHE PARAJA,
SE UNE PASURIN TIME TE KAM VEQ TY,
SE E DIII,,,E JOTJA,,,VEQ E JOTJA ESHTE DYNJAJA.

SA HER NE SHPIRT ME VRET DIQKA E MADHE,
KERKOJ QE LUTJA JOTE TE ME UDHEZOJ,
VETEM TY,,,,TY O ALLAH TE FALEM,
ME URDHERIN TEND JETEN JETOJ.

SA HER NATA ME KA ZENE FRYMEN
NE KALTERSI TE QIELLIT TE KERKOJA,
PSE EMRI JOT ALLAH AQ SHUME KA VLERE,
JE ZOT I IM, ME SHPIRT E MENDOJA.

TI KURR,ASNJEHER NUK U NDAVE NGA UNE,
AS ATEHER KUR TA PRISHA QEFIN,
FJALA JOTE PRAP ME KTHENTE NE RRUGEN TENDE,
SA E SA FYTYRA,PRANE MEKATIT MBETSHIN.

GJITHMONE I BESOVA FUQISE TENDEE,
BESOVA TE MBES PA BUKE E UJ,
SHPIRTI MIRE TE MBAN NE JETE,
‘I FALEM ALLAHUT’ GJITHMONE THUJ.

DHE PSE DUART ME DRIDHEN DERISA NXERR DY FJALE,
KAM FRIKE BORGJ ALLAHUT MOS PO I MBES,
VETEM TY TA KAM FRIKEN DHE TY TE PERKULEM,
PER TY O ALLAH FAL SHPIRT E JETE.