Pengjire

6 kokrra veze
3 filxhane kafeje me sheqer
3 filxhane kafeje me vaj lule djelli
6 filxhane kafeje me mjell
1 luge leng limoni
2 luge kafeje baking powder ose sode buke.

Per sherbetin:
2 gota e gjysem uji me sheqer
3 gota uje
1 luge leng limoni.

Pergatitja:
Rahim te bardhat e vezve sa te shkumohen , shtojme te verdhat e vezve ,vazhdojme rrahjen akoma 5 minuta . Me pas shtojme sheqerin duke e rrahur , shtojme vajin ,lengun e limonit ,vazhdojme rrahjen …… Shtojme mjellin pak e nga pak , me pas baking powder… Rahim dhe pak e me pas ne tepsi te lyer me vaj shtrojme masen (tepsia e zakonshme e furres). Pjekim ne 170* reth 40 minuta.

Pergatisim sherbetin:
Shtojme sheqerin ne tenxhere ,ujin ,lengun e limonit dhe zjejme per 7 minuta .

Sherbetin nuk e hedhim mbi embelsire te nxete te jete i vaket ,po ashtu dhe embelsira te jete e vaket. Ju befte mire/kuzhina.al