PASTA ME MISHE

Per 4 persona;
 
1, 1/2 Makarona
500gr Mishe i kuqe me dhjame
2 Qepe
8-9 Domate te mesme
Vaje
Kripe sipas deshires
 
Pergatitja:
 
Ne nje ene vendosim; marrim mishin  edhe e prejme ne forma te kubit, te vogla dhe i vendosim ne ene, pastaje domatet i prejme ne copa te vogla dhe eshte mire qe te jene pa lekure (ku domatet i vendosim ne nje ene dhe i hedhim uje te valuare dhe ashtu qandrojne pake dhe pastaje i heqin lekuren) i bashkojme me mishe, po ashtu prejme qepen dhe e shtojme ne mishe, kripe sipase deshires dhe vaje, ne qoftese mishi ka dhjame shume herrim pak vaje ne te kunderten duhet te hedhim vaje me shume.
 Ne temperature te larte per fillim pastaje ne tem. te mesme zihet e gjithe kjo, ne fillim nuk kemi nevoje per uje sepse domatet jane ato qe kane lengun e mjaftueshem, e perziejme, duhet te zihet derisa domatet te shperbehen dhe mishi te jet  zier, po ne qoftese mishi shohim qe nuk eshte duke u ziere atehere shtojme uje ngapake qe te jete gjithmon ne gjendje te lenget salca, ne gjendje jo shume te trashe ose jo shume te holle. Pasi te jete gati marrim makaronat dhe i pergatitim duke i zire pastaje i kullojme mire i shplajme pake me uje te ftohte qe mose te jen te nxehta pasi qe salca eshte e nxehte dhe duhet kulluare  mire dhe i kthejme ne ene te kulluara pastaje i hedhim salcen i perziejm per fund dhe mund ta servoni.
Ju befte mire.
 
Feta nga Londra.