Panine te mbushura me djathe

Perbersit:
1 kg mjell i zakonshem.
2 kokra veze.
100 gr kos.
qumesht i vaket sa te mare brumi.
kripe.
20 gr maja e thate.
djathe i bardhe per mbushjen.

Shtojme mjellin ne nje ene te thelle, ne mes hedhim vezet dhe kosin. Majane e shperndaje ne te gjithe mjellin, shtojme kripen,me pas pak nga pak qumesht deri sa te behet nje brume i forte (elastik). Leme brumin reth dy ore te fryhet ,me pas keputim ne toptha sa nje koker veze ,e hapim me ndihmen e duarve vendosim ne mes djathin ,mbledhim mire nga te gjitha anate mos na dale mbushja ,me pas i renditim ne tepsi te lyer me vaj ,i leme reth 30 minuta te fryhen ,i lejme me nje te verdhe veze nga siper . Pjekim ne 200 gr celcius deri sa te skuqen ,me pas i mbeshtjellim me nje picete te paster . Ju befte mire