Pancerote-pica të mbushura

Përbërësit

750 gr miell
500 gr ajkë
1.5 luge Krip
1 luge sheqer
200 gr margarinë
2 qese pluhur për pjekje
3 vezë
200 gr sallame
250 gr djath kaçkavall
100 ml keçap
1 vezë

 

Hapat

1

Ne nje ene qesim kosin,kripen,sheqerin,vezet,dhe te gjitha i perzijme mire.

2

Shtojme margarinen e shkrire,pluhurin per pjekje,dhe ngadale shtojme miell gradualisht.

3

Perzijme brumin mire dhe leme te pushoje 20 minuta.

4

Nga ky brume ndajme 18 toptha.

5

Ne tavolinen e permillur secilin nga topthat e hollojme ne pete sa madhesiae pjates se mesme.

6

Secilen pete e lyejme me kecap,shtojme fleteza sallami,dhe kackavall ne rende.

7

Skajet e seciles nga petet i lyejme me vezen e tundur dhe mbyllim peten duke kthyer pergjysem dhe duke fituar nje gjysem hene.

8

Me pas me pirun shtypim skajet rreth e rreth duke bere qe mbushja te mos dali gjate pjekjes.

9

Pancerotet i radhisim ne tepsi te madhe te mbuluar me leter per pjekje dhe lyejme persiper me vezen e mbetur.

10

Pjekim ne 200 grade per 20 minuta.(eshte me rendesi qe peta te jete e holle sepse gjate pjekjes aj gjithsesi do te fryhet me shume).