Oriz (Rizzoto) me karrota dhe qofte

Perberesit:
2 karrota ,
1 qepe ,
100 gr gjalpe ,
3 gota uji me oriz ,
1 kub supe ,
kripe ,piper te zi .

Pergatitja:
Grijme ne rende qepen dhe karroten, i skuqim me gjalpin ,me pas hedhim 6 gota uje ,krip piper dhe kubin e supes ,i leme te ziejne, me pas hedhim orizin ,kur te jete gati ,e hedhim ne nje tepsi me forme ,ne mes i vendosim qoftet e pergatituara me salce ,e zbukurojme sipas deshires. Ju befte mire/kuzhina.al