Oriz (Risotto) me spinaq dhe bizele

Perberesit:
200 gr oriz,200 gr spinaq,
100 gr bizele,
2-qepe,piper,
majdanoz,
koper.

Skuqim lehte qepen me pas shtojme orizin dhe e skuqim mire per disa min duke eperzier.Shtojme spinaqin e prere imet,dhe bizelet i skuqim per 5 min,me pas i shtojme 1 gote uje ose leng mish dhe e lejme te ziej kur te pije ujin i shtojme nje gote serisht dhe keshtu gjer sa te ziej,ne fund i shtojme dhe erzat dhe servirim.

Ju befte mire/kuzhina.al