Nje sallate turshi ne nje madhesi 3 ose 4 kg

Duhen:
500gr laker e bardhe
500gr domate jeshile
200 gr spec sipas deshires I kuq ose jeshil
5 thelbinj hurdhe
Gjethe dafine sipas deshires
Piper te zi
2litra uje
Kripe e trashe 4 luge gjelle.

Pastrohet lakra, domatet, specat. Te gjitha perimet grihen ne forma sipas deshires, vendosen ne rend dekurues, ju shtohet uji I kripur, dafina, dhe hurdhat. Vendosen nje vend te fresket dhe sherbehen mbas 4 javesh. E njejta procedure ndiqet dhe rast se do te benit vetem domate, ose laker turshi. Ju befte mire/kuzhina.al