Nëse konsumoni këto ushqime nuk do të keni nevojë për ilaçe

Ekzistojnë disa ushqime, vlera e të cilave është shumë e çmuar për organizmin tonë dhe konsumimi i tyre mund të na mbajë larg sëmundjeve si dhe të përmirësojnë gjendjen tonë nësejemi të prekur nga një sëmundje.

Salmon:

Eshtë një ndër ushqimet më të mira të pasura me acide yndyrore omega 3. Sipas ekspertëve këto acide yndyrore ndihmojnë në trajtimin e sëmundjeve inflamatore dhe rrisin sistemin imunitar.

Mentja (nenexhiku):

Mund të përdoret për të lehtësuar dhimbjet e barkut dhe sindromën e zorrës së irrituar.

Farat chia: përdoren për të reduktuar nivelet e kolesterolit të keq.

Xhenxhefili:

Eshtë në erëz shumë e mirë që ndihmon në tretje. Nëse e merrni në formë çaji, ditët që jeni me cikël menstrual, ai do të qetësojë dhimbjet dhe do të reduktojë ndonjë infeksion të mundshëm.

Tërshëra:

Sipas studimeve vetëm 3 gram tërshërë ndihmon uljen e nivelit të kolesterolit të keq.

Mjalti:

Ka veti të shkëlqyera kuruese, është anti-inflamataor dhe nëse përzihet me kanellë përbën një antibiotik shumë të fortë.

Fasulet:

Janë shumë të dobishme për të ulur nivelin e sheqerit në gjak dhe për të kontrolluar nivelet e kolesterolit.

Turshitë:

Të gjitha perimet të bëra turshi janë shumë të mira për shëndetin nësekonsumohen në mënyrë të moderuar. Turshitë kanë veti antibakteriale dhe antifungale dhe ndihmojnë në lehtësimin e diarresë.

Trumëza:

Ndihmon kundër problemeve inflamatore.