Rtv Pendimi

Ndërtohet droni që mund të bartë mbi 200 kilogram ngarkesë (Video)

Boeing ka zbuluar një dron gjigant që është në gjendje të ngrite një ngarkesë prej 226 kilogramëve.

Duke e quajtur atë vetëm si “fluturakja pa pilot” (eVTOL), gjiganti i hapësirës ajrore, tha se mund të shërbejë si një pararendës për avionët e ardhshëm autonom fluturues.

Ndërtimi i tij u mori inxhinierëve të Boeing vetëm tre muaj për të hartuar dhe ndërtuar, thotë kompania. Ai përfundoi me sukses testet fillestare të fluturimit në laboratorin kërkimor të Boeing në Misuri./Indeksonline/

TË NGJAJSHME

IOS
ANDROID
DONACION
DËRGO MESAZH