Musaka me perime

7 Patëllxhanë
5 Speca
2 Domate të mëdha
500 g Mish I grirë
500 ml Qumësht
3 lugë miell
1 lugë gjalpë
Vaj ulliri
Kripë, piper

Presim për së gjati patëllxhanet dhe I skuqim lehtë në tigan me pak yndyrë ose I pjekim në tavë sa të zbuten. Specat jeshilë e të kuq I presim në fije dhe i kaurdisim lehtë sa të zbuten pak.
Përgatitim kimanë me mish të grirë, qepë, domate, kripë e piper. Në fund hedhim majdanoz të grirë.
Vendosim shtresën e parë në tepsi me patëllxhane, mbulojmë me kima, hedhim shtresën tjetër më speca, pak kima, patëllxhane e kështu me rradhë deri në fund. Mbulojmë sipër me beshamelin e përgatitur me gjalpë, miell dhe qumësht dhe pjekim në 180 gradë./kuzhina.al