Mos i hidhni lëvozhgat e vezëve, ja sa të shëndetshme janë ato

Lëvozhgët e vezëve  janë konsideruar të padobishme per shkak se eshte menduar se  kane ekzistuar vetem për të mbrojtur nga brenda vezën.

Megjithatë, se mendimi ka ndryshuar.

Pas leximit të kësaj shpresojmë se ju do të shmangni  hedhjen e lëvozhgës  se vezes.

Lëvozhga e vezës eshte një burim i pasur i mineraleve.

Ato përbëhen nga 90% kalcium. Kalciumi është zhytur me lehtësi nga trupi për shkak të përbërjes së saj kimike e cila është identike me strukturën e dhëmbëve tanë dhe kockat.

Nëse konsumohet siç duhet, kalciumi mund të stimulojë prodhimin e qelizave të gjakut, parandalojnë osteoporozën dhe madje edhe rregullimin e presionit të gjakut dhe nivelet e kolesterolit.

Sipas hulumtimit, levozhga e vezës mund të jetë një shtesë ideale per kalcium transmeton qiriu.net.

Përveç kalciumit, lëvozhga e vezës përmbanë sasi të larta të hekurit, zinkut, bakrit, fluorit mangan, fosfor, krom etj.

Për të marrë nivelin ditor  te rekomanduar te kalciumit e gjitha  cka ju duhet eshte  të konsumoni rreth 3 gram lëvozhgë te grimcuar vezë.

Përdorimi i levozhges vezë nuk është gjithmonë e thjeshtë sepse struktura e saj nuk i lejon ata që të konsumohen të papërpunuara.

Prandaj, ne ofrojmë disa sugjerime për ju se si të përgatisni dhe përdorni për konsum të sigurt dhe të lehtë

Pastroni gjakun tuaj, forconi organizmin

Lahen dhe shtrydhen 5 levozhga vezë në një ene .

Pini 2 gota te kësaj përzierje në ditë.

Nëse dëshironi të shtoni disa shije ekstra për të – ju mund të shtoni disa pika lëng limoni të freskët . Përzierje duhet të zgjasë rreth 7 ditë.

Përdorni levozhget e vezës për të sheruar  gastritin dhe ulçerën

Lahen dhe shtrydhen 2 levozhga vezë. Shtoni 3 lugë lëng shtrydhur te limonit dhe kur levozhga te eshte zbutur, shtoni  rreth ½  te një filxhani me qumështit të nxehtë.

Konsumoni kete Ilaç dy herë në ditë. Konsumoni atë një herë në mëngjes pasi ju të zgjoheni dhe një herë natën  drejtë para se të shkoni në shtrat. Për rezultatet më të mira, përpiqet të mos hani ose pini ndonjë gjë para se të marrë ilaç.