Mish pule me salce te bardhe

500 g mish i bardhe pule (mish gjoksi)
250 ml pana
1/2 filxhan caji djath i grire kackavall
1/2 filxhan caji djath i bluar parmezan
1 luge kafe vegeta
erëza( koper ose majdanoz,sipas deshires)
Pergatitja:

Mishin e bardhe e presim ne feta te gjata dhe te holla ne forme gishti.E skuqim rreth 10 minuta ne tiganin me 2 luge vaj ulliri,pasi ka marre ngjyre te kuqe hedhim 1 gote uje qe te ziej pak.Ne momentin qe ne tigan nuk ka uje,bashkojme panen 2 llojet e djathrave dhe vegeten per 5 min.Ne momentin qe e kemi hequr nga zjarri hedhim erezat.Sherbehet me makarona keshtu si i bera edhe une sot,por mund te shoqerohet edhe me patate te skuqura.Ju befte mire/kuzhina.al