Mëngjes me patate

2
patate të reja
1
qepë
½
spec i kuq
½
spec i gjelbërt
¾ gotë
vaj ulliri
2
thelpinj hudhre
Majdanoz
Kripë
 1. Vendosim një tigan mbi zjarr.
 2. Mbi tigan derdhim ½ gotës vaj ulliri.
 3. Pasi i qërojmë patatet i presim me gjerësi 0.5cm në formë rrethi.
 4. Pasi vaji të nxehet i shtojmë patatet dhe kripën.
 5. Marrim një tjetër tigan dhe e vendosim mbi zjarr.
 6. Në të derdhim pjesën e mbetur të vajit.
 7. Pasi që qërojmë qepët i presim në rriska të holla.
 8. Specat e gjelbërt dhe të kuq i presim në rriska të holla poashtu.
 9. Thelpinjtë e hudhrës pasi i qërojmë i hedhim në vaj që tashmë është nxehur dhe i  fërgojm rreth një minutë
 10. Pastaj në tigan shtojmë specat dhe qepët dhe i përziejmë.
 11. Në tiganin me patate rrotullojmë patatet që të fërgohen sa me mirë.
 12. Pasi patatet të jenë gati i vendosim në nje enë me letër kuzhine që të kullohet vaji.
 13. Pasi të kullohen patatet i vendosim në një enë të rrafshët.
 14. Vashdojmë t’i fërgojmë speecat dhe qepët deri sa të zbuten.