“Menemen”

-Menemen eshte nje recet mengjesi turke me vez,qep,domate,dhe speca!

Perbersit:
-1 qep
-1 ose 2 domate
-3 speca te llojit holl jeshil
-1 spec i kuq i vogel djeges (vec per ato qe e han djeges)
-vaj ulliri
-krip
-piper i zi
-spec i kuq pluhur
-2 vez
-pak majdanoz i fresket

Pregaditja:
Ne fillim fergoni pak qepet te cilen e grieni imet,pastaj shtoni edhe specat,domatet e griera ne copa si dhe krip,piper i zi,spec i kuq pluhur dhe i fergoni.
Me me fund shtoni edhe dy vez,i fergoni…pak majdanoz te fresket dhe gati!

Servohet zakonisht me buk te bardh…por nese doni ta beni me ushqyese e zavendesoni me buk me drithera te plota (buk te zeze)!

Sygjerim: Mund ti shtoni edhe suxhuk te prer ne feta gjat pregaditjes te cilin e fergoni ne fillim me qepen si dhe djath ka fundi!

/gatuajdheshijo.com