Makarona me djathë

Makarona me djathë

Perbersit:

450 gr makarona
400 gr kaçkavall
15 gr gjalpë
kripë dhe piper i zi
340 ml qumësht.

Pergatitja:

Ndizni furrën në 190 °C. Vendosni një tenxhere të madhe me ujë të kripur të vlojë. Shtoni makaronat dhe lërini për 8-10 minuta deri sa të zbuten; kulloni.

Lyeni me gjalpë një enë për pjekje 2 litërshe. Vendosni çerekun e makaronave në enë, ndjekur nga një shtresë të barabartë djathi kaçkavall. Vendosni edhe ca copëza gjalpi dhe kripë e piper. Vazhdoni me shtresat 3 herë të tjera. Shtoni qumështin në fund.

Pjeken në furrë për 1 orë ose deri sa të marrin një ngjyrë të kaftë mbi.

Ju bëftë mirë!