Lazanje me spinaq

1 kg spinaq
1 qepe
2 thelbinj hudher e imtesuar
200g kajmak
1 lug e madhe gjalpe
Krip piper I zi
150 gram djath I grire
Gjalpe, miell dhe qumesht

Pergatitja:
Spinaqin e lajme dhe e presim ne copa, e marim qepen e presim bashke me hudren dhe gjalpin i skuqim ne zjarr pastaj e shtojme edhe spinaqin dhe I perziejme bashke 5-10 min ne temp Jo shum te lart dhe e hekim anash.

Per sossen e bardhe marim kajmak dhe pak e nga pak I shkrijme te dyja bashke, po ashtu Jo ne temp te lart ne zjarr dhe I shtojme kryp dhe piper I zi

Ndersa sosen beshamel:
Ne nje ene vendojm qumesht ngrohet I shtim pak gjalpe dhe pastaj ja shtim miellin dal ngadal deri sa te trashet pak
Pastaj marim petat per lasanje dhe fillojm me radh Peta sos me kajmak spinaq sosi beshamel e kshu me radh ne fund djathin e grire dhe pjeket 45 min ne temp 200 grad/kuzhina.al