Lakror me miell misri (pacarak me nene)

500 gr mıell misri,
1 tufë me nene,
500 ml qumësht,
2 kokra vezë,
100 gr gjalp,
100 gr djathë.
kripë,
piger.

Lajmë nenet, i ziejmë, i kullojmë ujin, në të hedhim gjysmën e qumështit bashkë me vezët, hedhim gjalpin, djathin, kripë e piper, pastaj përgatitim brumin. Në fillim marim gjysmën e miellit, i hedhim kripë e vaj dhe zemë një brumë jo të fortë me ujë të nxehtë, e hapim në tepsi, mbi të hedhim gjellën e përgatitur, pastaj marim miellin e mbetur me dorë e hedihm mbi gjellën deri sa të mbulohet, më pas e spërkatim me gjalp dhe qumësht. E pjekim në saç, në pamundësi në sobë me temperaturë 220 gradë./kuzhina,al