KROFNE

Nevoiten 

500 gr miell
200 gr gjalpe
25 gr sheqer pluhur
3 veze
25 gr sheqer
1 sheqer vanilje
125 ml qumesht

Pergatitja

Ne tenxhere ne zjarr e veme qumshtin dhe gjalpin duke perzier panderprere ne tenxhere e shtojme miellin
pasi brumi fillon te ndahet nga tenxherja e largojm nga zjarri e perziejm me lug qe brumi te ftohet me shpejt
pasi ftohet brumi i thyejm vezet ja shtojm sheqerin dhe sheqerin pluhur I rrahim me mikser derisa te bashkohen
marrim nga  berumi i pergaditur e fusim ne shiringe kuzhine
ne nje tenxhere shtojm nje mase te madhe vaji dhe e vem ne zjrr per tu nxehur 
me ndihmen e shiringes dhe gershereve i formojme krofnet dhe i hedhim ne vajin e nxehte
pasi skuqen krofnet i qesim me luge site dhe i vem ne pjate te mbuluar me leter qe tua mpin yndyren e tepert
pasi ftohen krofnet i rendisim ne nje pjat dhe me ndihmen e kullojses siper u hedhim sheqer pluhur

Ju bofete mire