Krem me Vaji Argani për lëkurë (trup) të tonifikuar dhe Strija

Vaji i arganit, i quajtur ndryshe edhe ari i shkretëtirës, është një vaj natyror i ekstraktuar nga fryti i pemës së arganit. Mbledhja e lëndës së parë bëhet në zonën jugperëndimore të Marokut. Siç kanë treguar shumë herë edhe studimet shkencore, vaji i arganit ndihmon në kurimin e lëkurës, duke i rikthyer asaj hidratimin, ushqyerjen, mbrojtjen, rigjenerimin, elasticitetin, si dhe përtharjen e plagëve. Gjithashtu, vaji i arganit është efikas kundër plakjes së lëkurës, nxit prodhimin e kolagjenit (një proteinë e nevojshme si për indet ashtu edhe lëkurën) dhe ndihmon në parandalimin e formimit të rrudhave.

Substancat aktive që e bëjnë vajin e arganit një ilaç të mrekullueshëm

Vaji i arganit përmban vitaminë E në sasi të mëdha, tre herë më shumë se vaji i ullirit. Këto substanca luajnë një rol të rëndësishëm në ruajtjen e vajit dhe parandalimin e rrudhave, si dhe kanë funksion mbrojtës kundër radikaleve të lira.

Ja sepse vaji i arganit përdoret si për trajtimin e psioriazës (sëmundje lëkure) ashtu edhe për mbrojtjen kundër rrezeve UV e nga burimet e tjera të dëmit oksidues. Vaji i arganit është i pasur me vitaminë A; acide yndyrore esenciale Omega 3 dhe Omega 6 rigjeneruese e antinflamatore; polifenole kundër rrudhave. Mos harroni se edhe pse është shumë hidratues, vaji i arganit nuk është i yndyrshëm.

Si ta përdorni kremin me Vaji Argani për trup”

Trup: vaji i arganit mund të përdoret si skrab edhe për trupin. Merrni kremin me vaji Argani edhe aplikojeni mbi trup,Fërkoni më shumë pjesën e brendshme të kofshëve, vithet, krahët dhe këmbët dhe shihni se si reagon në rigjallërimin e lëkurës tuaj.

Ky krem nuk lejohet të përdoret për fytyrë.

Aplikime të tjera…

Kremi me vaji arganit mund të aplikohet edhe mbi lëkurë edhe në rast psoriazi (heq dhe redukton skuqjen dhe kruarjet e lëkurës), të çarat e shkaktuara nga shtatzënia, pas dushit dhe me këtë aplikim i ktheni elasticitetin lëkurës së gjoksit, për masazhe qetësuese dhe relaksimin e muskujve.

Porosit në Dyqani Islam ”RIJADI”Prizren
Tel +386 49 283 048+VIBER
+377 44 284 233
E-Mail: naim-h21@hotmail.com