Kosovë, krerë të institucioneve të larta shprehin ngushëllime për viktimat e shpërthimit në Türkiye

Kosovë, krerë të institucioneve të larta shprehin ngushëllime për viktimat e shpërthimit në Türkiye

Krerë të institucioneve të Kosovës kanë shprehur ngushëllime pas shpërthimit që ndodhi në Taksim të Istanbulit nga i cili deri më tash janë të paktën gjashtë viktima dhe dhjetëra të plagosur, transmeton Anadolu Agency (AA).

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha se Kosova qëndron me popullin e Türkiyes gjatë kësaj kohe të vështirë.

“E pikëlluar thellësisht nga lajmi i shpërthimit të tmerrshëm në zemër të Istanbulit sot. Mendimet tona janë me viktimat dhe familjet e viktimave ndërsa të gjithë të lënduarve u urojmë shërim të shpejtë. Ne qëndrojmë me popullin e Türkiyes gjatë kësaj kohe të vështirë”, ka shkruar Osmani.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i ka shprehur ngushëllime Republikës së Türkiyes për shpërthimin vdekjeprurës, derisa tha se mendimet dhe lutjet e tij janë me familjet e viktimave.

“I shpreh ngushëllimet e mia të përzemërta Republikës së Türkiyes pas shpërthimit të sotëm vdekjeprurës në Istanbul. Mendimet dhe lutjet tona janë me familjet e atyre që humbën jetën, ndërsa të plagosurve u uroj shërim të shpejtë”, shkroi Kurti.

Për rastin ka reaguar edhe kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, i cili tha se me trishtim e ka marrë lajmin për humbjen e jetëve të pafajshme dhe plagosjen e shumë të tjerëve si pasojë e shpërthimit në qendër të Istanbulit.

“Ndajmë dhimbjen e madhe me familjet e viktimave dhe lutemi për shërim sa më të shpejtë të të lënduarve. Ngushëllimet tona më të sinqerta për familjet, popullin turk, Asamblenë e Madhe Kombëtare dhe Presidentin e Türkiyes”, shkroi Konjufca.

Të paktën gjashtë persona kanë humbur jetën dhe dhjetëra të tjerë janë lënduar, nga shpërthimi që ndodhi në rrugën e njohur Istiklal pranë sheshit Taksim në Istanbul në orën 16:20 sipas kohës lokale.

Presidenti i Türkiyes, Recep Tayyip Erdoğan, duke folur në një konferencë shtypi, tha se bazuar në informacionet fillestare nga guvernatori i qytetit, ka sinjale se shpërthimi mund të ketë qenë akt terrorist.