Keka dietal

Keka dietal

 Përbërësit

2 vezë
10 kajsitë thata
2 lugë vaj vegjetal
2 lugë çaji kanellë
1 gotë qumësht
15 lugë miell misri
1 Pluhur pjekje
1 lugë niseshte misri
1 lugë mjalte
1 lugë kokos
1

Për sos, 1 gotë çaji miell misri e shkriejmë në ujë, e fërgojmë në tenxhere duke ia shtuar kokosin dhe e përziejmë rreth 4 minuta në zjarrë.

2

Pas ftohjës ia shtoni mjaltën, 1 lugë çaji kanellë dhe e vendosni në frigorifer për ftohje.

3

Kajsitë i vendosni në blendar për grimcim, pastaj ia shtoni të gjithë përbërësit e tjerë.

4

Nga kjo masë do ti përfitoni rreth 12 keka, glazurën e kekave të vogël i vendosni në furrë për pjekje në temperaturë 150 gradë celsius.

5

Ju bëftë mirë!