Kek me kakao

 

Perberesit:
500gr miell qe fryhet vete,,
250 gr gjalp,
2-filxh caj sheqer,
1-filxh qumesht,,
3-veze,
2-luge pluhur pjekes,,
4 luge kakao..

Pergatitja:
Ne nje tas vejme gjalpin dhe e rrahim gjer sa te zbutet. Me pas shtojme sheqerin dhe vazhdojme rrahjen. Hedhim nje nga nje vezet duke e perzier, shtojme qumshtin dhe miellin (ku brenda kemi hedhur pluhurin pjekes)

Ndajme brumin ne dy pjese,ne njeren shtojme kakaon dhe e perziejme mire..Lyejme formen me gjalp e sperkasim me pak miell. Shtojme nje shtrese poshte me kakao me pas shtojme masen tjeter dhe nga lart prap masen qe kemi vene kakao..

E pjekim ne furre te ngrohte ne 180 gr per 40 min..Ju befte mire/kuzhina.al